dogtrainers.co.il

פסיכולוגיה לכלבים – לכלב ממושמע ומחונך


כלב אינו נולד מחונך וישנן התנהגויות אשר מוגדרות כבעייתיות על-ידינו ונורמאליות ע"י הכלב כמו נביחות. עם אילוף נכון נזכה לכלב ממושמע ומחונך
 
התנהגות הכלב נחלקת ל-2 כאשר ישנן התנהגויות המוגדרות על-ידינו כבעייתיות אך לכלב הן נורמאליות כמו נביחות וישנן התנהגויות אשר אינן נורמאליות וכך גם מוגדרות על-ידינו כמו אכילת צואה לדוגמא. אילוף גורים הינו פתרון מצויין ללמד את הכלב את דרכי ההתנהגות הרצויים במשפחה שלנו שכן בקרב משפחה מסויימת כלב אשר שוכב על הספה הינה פעולה מקובלת בעוד באחרת זו התנהגות בעייתית. במאמר זה נסקור מספר בעיות התנהגות נפוצות בקרב כלבים וננסה להציע להן פתרונות אפשריים.
 
בעיות התנהגות נפוצות בקרב כלבים ופתרונן

להלן מספר בעיות התנהגות נפוצות בקרב כלבים אשר אינם מחונכים או מאולפים וכמה פתרונות אשר ניתן ליישם הן באופן פרטי והן דרך אילוף כלבים בשרון או בכל איזור אחר בארץ:

  • הרס רהיטים וסביבה – בעיה זו מתרחשת כאשר לכלב אין משחקים או לא מוגדרים לו חפצים אשר הינם שלו למטרות משחק. כמו כן, התנהגות זו יכולה להתרחש עקב חוסר פריקת אנרגיה מספקת.
פתרון: להגדיר לכלב כ-3 חפצים ספציפיים למשחק שיידע כי אלו הם החפצים איתם יוכל לשחק, כמו כן לא לתת לו נעל בית ישנה לדוגמא שכן יוכל להתבלבל בין חדש לישן ואז יכולה להווצר אי-נעימות. זכרו גם להרים חפצים שונים מהרצפה כדי שלא יוכל להגיע אליהם וחשוב מאוד להוציא את הכלב החוצה ולתת לו לפרוק אנרגיה בחוץ, לשחק עימו בחוץ, להריץ אותו ולאפשר לו פעילות גופנית בחוץ לפריקת אנרגיות. פתרון נוסף חשוב הוא כי אם תפסתם את הכלב "על חם" הורס חפץ מסויים גערו בו מיידית שיידע כי התנהגות זו אסורה, אך רק אם תפסתם אותו בזמן מעשה שכן לאחר מכן לא יידע או יבין על מה הנכם גוערים בו.  • קפיצות – מדובר בבעיית התנהגות נפוצה בה הכלב אינו מפסיק לקפוץ עליכם או על אורחים ועוברים ושבים על מנת לקבל תשומת לב ויחס. התנהגות זו אולי חמודה כאשר הכלב גור קטן אך כאשר גודל היא יכולה אפילו להפחיד.
פתרון: כאשר מדובר בגור אזי ברגע שהגעתם עימו הביתה אסרו עליו לקפוץ עליכם כדי שמיד ילמד כי התנהגות זו אינה רצוייה ואסורה. ניתן גם להתעלם ממנו ומהקפיצות שלו ורק לאחר שיירגע יקבל מכם יחס וכך גם יבין כי הקפיצות אינן מועילות לקבלת היחס ויפסיק עימן. אפשרות נוספת הינה גם פה לגעור בו במידה והינו קופץ עליכם ובמידת הצורך אם תרצו תוכלו מאוחר יותר ללמד אותה פקודה ספציפית אשר כאשר תאמר אז הכלב יקפוץ אך לא בלעדיה.
 

  • הצקות סביב שולחן האוכל – הצקות סביב שולחן האוכל דומות מאוד לקפיצות שכן גם פה הכלב מנסה לקבל תשומת לב מכם ואף אוכל כמובן. הכלב יציק לנו או פשוט יעשה "פרצוף כלב" חמוד ואנו ניתן לו משהו קטן לאכול וזו הטעות שכן מעתה לא יפסיק התנהגות זו אחרי שלמד כי הינה משתלמת לו והוא מקבל חיזוק על התנהגות אשר אינה רצויה.
פתרון: הפתרון הינו פשוט וקשה באותה מידה שכן יש להתעלם מהצקות הכלב ומהפרצוף החמוד שלו עד כמה שזה קשה ובמידת הצורך ללמדו את הפקודה "למקום" אשר במקרה כזה יחזור לחדרו או למקומו בבית. התעלמות מהכלב תגרום לו להבין כי לא יקבל אוכל או תשומת לב כאשר הנכם סביב שולחן האוכל.
 

  • נשיכות – מקרים בהם הכלב נושך אך גם קופץ הם בעצם דרכו של הכלב לתקשר עם הסביבה אך התנהגות זו אינה נעימה ויכולה להיות מטרד.
פתרון: הפתרון במקרה כזה הינו לשחק עם הכלב במשחקי כדור, פריזבי וכן משחקי חבל וכך לכלב יהיה מה לנשוך, למשוך ולהוציא עליו את האגרסיות שלו ובמקביל לנזוף בו כאשר הינו מבצע פעולות לא רצויות אלו כדי שילמד כי אינן מקובלות.
 

  • חרדת נטישה בקרב כלבים – תופעה פסיכולוגית בה הכלב נמצא בדיכאון בשל הפרדה מבעליו או גורם אחר אשר היה קשור אליו וכתוצאה יכול גם להרוס דברים בבית, לנבוח, ליילל וכמובן להיות שרוי בדיכאון.
פתרון: עזבו את הבית בצורה שקטה וזאת מבלי לעורר תשומת לב בכלב. אל תלטפו אותו כאשר הנכם עוזבים, לא לדבר איתו וכמה שפחות להביט לעברו כאשר הנכם עוזבים. הדבר נכון גם כאשר הנכם חוזרים לבית שכן הפתרון הוא דווקא להוריד מעט תשומת לב מהכלב כדי לא "לפנק" אותו בעודף תשומת לב וילמד לבסוף כי הנכם חוזרים והכל בסדר. כמו כן, זכרו להשאיר לכלב שתייה או מזון במידת הצורך וחפצים וצעצועים אשר הינם שלו.
 

  • אכילת צואה בידי הכלב – התופעה ידועה בשמה המקצועי קופרופגיה והינה שכיחה בחלק מבעלי החיים.
פתרון: לא לאסוף את הצואה כאשר הכלב מסתכל, וודאו כי הינו מתבונן לכיוון אחר כאשר הנכם אוספים את הצואה, כמו כן כלבים בוגרים יכולים ללמוד את הפקודה "לא" ברגע שהנכם מזהים כי הוא מתחיל לרחרח צואה, לקרוא לו אליכם ולתת לו צ'ופר, כך ילמד כי כל פעם שהינו חושב להריח או לאכול צואה הוא לא יעשה זאת שכן יחכה לו צ'ופר על אי-ביצוע ההתנהגות הלא רצויה. פעולה נוספת תהיה למשוך אותו בעדינות מהצואה בזמן הטיול ולהמשיך לטייל איתו וכן לתת לו חטיף שעשה מה שציפיתם ממנו כחיזוק חיובי.
 
אלה הם רק חלק מההתנהגויות הלא רצויות אשר כלבכם יכול לבטא. אם אינכם מוצאים זמן או לא מצליחים לפתור בעיות אלו בעצמכם, רצוי לפנות עם הכלב אל מאלף כלבים בתל אביב או באיזור מגוריכם שכן בעזרת מקצועיותו ומומחיותו בנושא ידאג כי כלבכם ילמד מה מותר ומה אסור ויהיה מחונך וממושמע.
 
חינוך ואילוף כלבים רצוי מאוד כי ייעשה כמה שיותר מוקדם בחיי הכלב ובהיותו גור שכן לאחר שהוא גודל קשה מאוד לגרום להפסקת התנהגויות אשר הושרשו02/01/2014    dogtrainers.co.il
פורום אילוף כלבים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר dogtrainers.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 dogtrainers.co.il כל הזכויות שמורות
אתר אילוף כלבים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום אילוף כלבים
מחפשים מאלף כלבים מומלץ? השאירו פרטים ומייד נחזור אליכם
אנחנו עובדים עם מאלפים מוסמכים ומנוסים - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!